7. prosince

7. prosince

Svátek svatého Ambrože

Svatý Ambrož byl po svém otci jmenován správcem provincií v Itálii. V roce 374 se stal biskupem v Miláně. Roku 1295 byl papežem Bonifácem VIII. jmenován prvním učitelem církve. Podle legendy jednou usedl Ambrožovi, který byl ještě malý chlapec, na obličej včelí roj. Včely mu vlétly do úst a krmily chlapce medem. Bylo to považováno za boží znamení a předpověď slavné budoucnosti. Na základě této legendy je tento světec zobrazován s pleteným včelím úlem.  Bývá označován za patrona včelařů, výrobců svíček, učení, školních dětí, studentů.

Svatý Ambrož byla postava v bílém hábitu se špičatou černou čepicí a závojem přes obličej. Na rukou měl bílé rukavice. Objevoval se u kostelů ve středních Čechách, kam po setmění lákal děti na cukrovinky, které tam rozhazoval, a potom je strašil a honil s metlou polepenou bílým papírem.

Vánoční knížkou pro tento den se stávají POHÁDKY VÁNOČNÍHO ZVONKU od Františka Kožíška.
Dvanáct vánočních pohádek na dobrou noc! 

Vánoce – to bylo pro Františka Kožíka kouzelné slovo, znamenaly pro něj nejen vzpomínky na dětství, ale i právě prožívanou rodinnou atmosféru. Pro přátele rád vytvářel vánočenky, krátké básničky s ilustracemi. Mezi hezké zvyky patřily také pohádky, které vyprávěl dcerce v předvánočním čase. A teď si je můžete přečíst i vy! O potrhlé Andule, neposlušném koníkovi, třech zlých dědcích, úkolech prince Jasmína, nejhloupějším čertovi, Orličce, podivné noci, zázračném malíři, Kašpařince a mnohé další.
Jedna z našich oblíbených pohádek PEKLO S PRINCEZNOU
Tereza Voříšková a Jiří Mádl ve velké výpravné koprodukční pohádce o královských dětech a lsti, která vyvolala hněv samotného Lucifera.

Pokud máte děti mladší a u delší pohádky nevydrží, mohl by se vám líbit vánoční KRTEČEK. Ten se líbí v každém věku. Pravda, že se v něm ale moc česky nemluví 🙂

https://youtu.be/cZQFpvKhbyw?t=4

Najedeme na pásmo koled – PÁSLI OVCE VALAŠI

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.