18. prosince

18. prosince

VÁNOČNÍ PŘÍBĚHY – Astrid Lindgrenová
Výbor krásných vánočních příběhů oblíbené švédské spisovatelky. Některá vyprávění jsou čtenářům dobře známá z knížek, které u nás vyšly, takže se opět setkáte s Madynkou, Lottou z Rošťácké uličky i s dětmi z Bullerbynu. V jiných vystupují také Madynka či bullerbynské děti, ovšem jsou to povídky nové, které v původních knížkách nenajdete. Ostatní vyprávění jsou pro české čtenáře úplnou novinkou. Všechny příběhy však přinášejí čarovnou vůni perníčků, jehličí a purpury za vyzvánění zvonků. Navíc doplněné ilustracemi Heleny Zmatlíkové.

Vánoce už jsou opravdu za dveřmi, takže každý den přidám jednu tradici, kterou s dětmi doma děláme.
Začnu tradicí ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU.
Když jsem byla malá, zdobil se stromeček až na Štědrý den ráno při sledování pohádek. Když se nám narodila dcera, přejali jsme mužovu tradici, kdy stromeček donese v noci z 23. na 24. prosince Ježíšek, aby si označil, kam má později přinést dárky. Takže rodiče zdobili v noci a ráno bylo překvapení na světě. Když děti porostly, přestěhovali jsme se do Anglie, kde se stromečky zdobí a rozsvěcují hned po Halloweenu takže od 1. prosince už všude za okny stromečky svítí. Dětem začínají ve škole prázdniny už týden před Štědrým dnem, takže to je náš čas. Takový kompromis mezi 1.12 a 24.12 🙂

BYL JEDNOU JEDEN KRÁL i s anglickými titulky
Česká filmová pohádka z roku 1954 režiséra Bořivoje Zemana. Film je zvukový a barevný. Jde o situační komedii vystavěnou na základě děje z klasické pohádky Sůl nad zlato.
Děj jejího příběhu je zde vyprávěn dosti netradičně, neboť je obohacen o doplňkové humorné situace. Hlavní roli krále hrál Jan Werich, sekundoval mu Vlasta Burian v roli rádce a jednalo se o jejich první vzájemné setkání před filmovou kamerou. Pro Vlastu Buriana to byl třicátý sedmý film, první a poslední film barevný. Svoji první velkou filmovou roli si zde zahrála mladičká studentka gymnázia Milena Dvorská v roli princezny Marušky, kterou jako tehdejší ryzí neherečku její výkon teprve přivedl na budoucí hereckou dráhu.

Král Já I. vládne malému královstvíčku, které od jednoho konce po druhý obhlédne dalekohledem. Má energického rádce jménem Atakdále a tři dcery. Drahomíru, která nade vše miluje zlato, šperky a drahé kameny, Zpěvanku, která ze všeho nejraději zpívá, a nejmladší Marušku, jež nejraději tráví čas v královské kuchyni. Král se hodlá odebrat na odpočinek, a proto se rozhodne předat vládu jedné ze svých dcer. Jenže je má rád všechny stejně, a tak neví, pro kterou se rozhodnout. Řekne si, že to bude ta, která ho má nejraději. Drahomíra ho má ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a Maruška jako sůl. Uražený král, který sůl považuje za něco obyčejného, čeho je všude dostatek, Marušku vyžene ze zámku a rozkáže zničit veškerou sůl v království. Všichni poslechnou, jen rázná vdova Kubátová odmítne, protože ví, že bez soli neuvaří. Král na to také velmi brzy přijde, protože vepřové hody bez soli nejsou k jídlu a sladké, hořké a kyselé se rychle přejí. Navíc se mu začne po Marušce stýskat. Ta zatím našla útočiště u kouzelné babky kořenářky a zakoukala se do pohledného rybáře…

Leave a Reply

Your email address will not be published.