Časopis Krajánek

Časopis Krajánek

KRAJÁNEK: Časopis pro české děti v zahraničí

Časopis Krajánek si doma prohlížíme již delší dobu. Poslední měsíce jsme jej však přímo zařadili do výuky a například ve vlastivědě při učení se o Evropě nám byl velkým pomocníkem a velkou inspirací. Proto jej zařazujeme do sekce DOPORUČUJEME a doufáme, že jej díky tomu pozná více čtenářů a bude vám dělat takovou radost jako nám.

Časopis Krajánek je měsíčník určený zejména multilingvním dětem věkové kategorie 5−12 let žijícím v zahraničí. Časopis je primárně přizpůsobený specifikům multilingvních dětí mimo ČR, které jsou vystaveny češtině v omezené míře v rámci českých komunit či smíšených rodin v zahraničí.

Vyhraněné sekce jsou zaměřeny na řešení jazykových problémů, se kterými se pedagogové či rodiče při výchově v zahraničí setkávají.

Texty a rubriky mají zábavnou formou u dětí rozvíjet především jazykovou stránkuslovní zásobupředstavivost a logické uvažování.

Na 40 stránkách najdete příběhykomiksy, zábavné hryúkolytvořenívaření, ekologické okénko, básničky i různé zajímavosti. Unikátní je v tom, že neobsahuje žádnou reklamu. Celý obsah je věnovaný dětem. Veliký důraz klademe na vizuální stránku.

Časopis je jedinečný tím, že děti seznamuje s českými tradicemi a rozdíly v tradicích mezi Českou republikou a „zeměmi Krajánka“. Nechybí ani střípky z české historiepověstí a legend či české stopy ve světě. V Krajánkově knihovně seznamujeme děti s klasickými i soudobými českými autory.

Materiály ve všech hlavních rubrikách jsou originální a tvořené na míru pro časopis Krajánek, případně vybrané z tvorby pro spřízněné pedagogické a logopedické projekty.

V současné době se na koncepci a obsahu podílí krajané z 21 států na pěti světadílech: Turecko, Španělsko, Itálie, Řecko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Německo, Švýcarsko, USA, Austrálie, Švédsko, Nový Zéland, Rakousko, Lucembursko, Čína, Dánsko, Finsko, Kanada, Spojené království a ČR.

Významný podíl redakce jsou vyučující z krajanských spolků, novináři, spisovatelé, grafici, kreativní talenty a korektoři.

Časopis Krajánek je po registraci zdarma ke stažení ve formátu PDF zde:
https://www.krajanekvesvete.cz/casopis-krajanek/

Nebo online k prohlížení zde:
https://issuu.com/casopiskrajanek

Leave a Reply

Your email address will not be published.