Svátek Mikuláše je sice v kalendáři uveden 6. prosince, ale zvyk nadělovat dárky, je už v předvečer. Tento zvyk se drží mezi českými tradicemi od neuvěřitelného 13. století.
5. prosince tradičně chodí vesnicemi a městy skupinky čertů s anděli a Mikuláši. V domácnostech pak děti něco zazpívají nebo přednesou básničku. Za ně pak dostanou drobnosti jako jsou sladkosti a drobné dárky. No, a pokud zlobily, objeví se mezi nadílkou nějaké to uhlí.
Z trojice Mikuláš, čert a anděl, má právě Mikuláš reálný předobraz. Jedná se totiž o svatého Mikuláše, který žil na přelomu 3. a 4. století a stal se legendou. Patřil mezi první biskupy křesťanské církve. Než se stal knězem, rozdal svůj majetek těm, co ho potřebovali. Odtud právě pramení ono obdarovávání. Uvádí se, že zemřel 6. prosince 327, ale rokem si prameny už jisté nejsou. Stal se oblíbeným světcem a patronem dětí, námořníků a řady dalších profesí.
Mikuláš představuje vysokého muže s berlí, oblečeného do bílého oděvu, na hlavě se špičatou čepici. V ruce má košík nebo na zádech nůši.
Ve skupině s Mikulášem chodí anděl s křídly a hvězdou na čele, který symbolizuje dobro a jako protipól k němu patří zlý čert. Ten ovšem v našich podmínkách nebývá krutý, ale spíše rozpustilý a budící respekt.
Vlastní nadílka se v průběhu staletí měnila a lišila se také podle různých krajů. Někde se dávala, podobně jako na Barboru, za okno punčocha a ráno se pak objevovala nadílka, jinde Mikuláš navštěvoval děti osobně. Někde chodívala místo vlídného Mikuláše Mikuláška, která budila mnohem větší respekt.
Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice během adventu. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi.
Přidávám fotku našich huňatých čertů z Hutiska, kteří sice vypadají strašidelně, ale malí valášci se jich tolik nebáli 🙂 Navíc jsou čertíci super pomocníci na procvičování hybnosti jazyka a celkově logopedie. Takže si na ně můžete doma taky chvilku zahrát a zkusit jazykem zacvičit. Vyplazovat jej a snažit se zrychlovat až budete znít jako čertík.
Naší nejoblíbenější mikulášskou pohádkou je ANDĚL PÁNĚ 2
Bohužel tato pohádka na Youtube není, můžete ji však najít jinde (např. odkud si lze vše uložit).
Přidávám alespoň oblíbenou písničku z pohádky.
Mikulášskou knížkou pro tento den je MIKULÁŠ, JEŽÍŠEK, PAN VRÁNA A MY od Miloše Kratochvíla, kterou nám minulý rok přinesl právě Mikuláš.
Knížka Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my je úsměvným vyprávěním malého kluka o nejkouzelnějším a nejvoňavějším období roku.
Pokud máte děti již školního věku, se kterými trénujete češtinu. Můžete vyzkoušet mikulášskou aktivitu zaměřující se na SLOVA NADŘAZENÁ A PODŘAZENÁ.
V elektronickém formátu pdf. ji najdete na našem eshopu
CRAZY OWL STUDIO
A poslední krátkou pohádkou pro dnešní den je CHALOUPKA NA VRŠKU, kterou máme taky moc rádi. Loutkový seriál o malé vesničce ze starých dob vás seznámí s mikulášskou tradicí.
Leave a Reply