4. prosince – svatá Barbora
Svatá Barbora je patronkou horníků. Byla mučednicí, která se odmítala vzdát křesťanství. Byla vězněna ve věži a později jí vlastní otec za trest sťal hlavu. V některých hornických městech se v den jejího svátku pořádají průvody s rozsvícenými lampiony a svíčkami.
Ještě v 19. století chodily v předvečer svátku ženy převlečené za Barborky a tloukly metličkou na okno. Hodné děti dostávaly drobné dárky, většinou ovoce. Ty zlobivé pak byly vyplaceny metličkou. V dnešní době se 3. prosince večer dává za okno punčocha a děti doufají, že jim Barborka nadělí něco na zub.
Hezkým zvykem je i větvička Barborky do vázy. Větvička barborky se 4. prosince dává do vody na teplé místo, aby vykvetla na Štědrý den. Mělo by se jednat o třešňovou větvičku. Kdysi byla důležitá hlavně pro panny a svobodné dívky, které z ní věštily budoucnost a čarovaly. Pokud rozkvetla na Štědrý den, znamenalo to lásku a štěstí.
Přidávám moc pěknou pohádku, kterou si pamatuju z dětství. Je slovensky.
A protože se blíží svátek svatého Mikuláše, budeme následující dny věnovat právě jemu. U nás v Anglii se Mikuláš neslaví. Naše děti tuto tradici milují, protože ji zažily několik let po sobě v ČR a u nás na valašsku to opravdu stálo za to 🙂
Pokud hledáte nějakou inspiraci na tvoření, mnoho tipů najdete v albu ve skupince na Facebooku
MIKULÁŠ
Knížku, kterou můžeme 100% doporučit je O ČERTOVI od Pavla Čecha.
Roztomilý pohádkový příběh o čertovi, který mezi lidmi našel svou osudovou lásku a stal se užitečným.
Barevná obrazová kniha s kouzelnými celostránkovými ilustracemi Pavla Čecha si jistě získá velké i malé čtenáře.
Pohádka ČERTOVINY režírovaná Zdeňkem Troškou a inspirovaný pohádkovou tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů.
Hlavními hrdiny jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák. Oba se snaží dostat hříšné duše do pekla, což v případě těchto trumberů působí úsměvně.
A když už jsme se vrhli na ty čerty, přinášíme ještě jednu čertí písničku, na kterou si můžete i zatancovat.
Leave a Reply