13. prosince

13. prosince

Svátek má Lucie
Svatá Lucie je jednou z historicky doložených žen
Pro seznámení s tradicemi, které se pojí ke svátku sv. Lucie, si prohlédněte příběh z knihy „Čekání na Vánoce“ ZDE

Svatá Lucie, noci upije a dne nepřidá. Toto lidové moudro zná snad každý, málokdo však ví, jak to s ním vlastně je. Rčení pochází ze středověku, z dob, kdy lidé používali juliánský kalendář a zimní slunovrat připadal na 13. prosince. V 16. století se začal používat přesnější gregoriánský kalendář a slunovrat se o několik dní posunul. Přesto je na rčení mnoho pravdy, což můžeme pozorovat na východech slunce. Do svátku svaté Lucie vychází slunce čím dál později a večer zapadá dříve než předchozí den – noci se prodlužují. Ale poté začíná slunce zapadat později, takže je odpoledne déle vidět. Přitom však až do slunovratu je východ slunce čím dál později, takže noci se nezkracují.

Jak souvisel svátek svaté Lucie s předpovídáním počasí na příští rok? To si poslechněte ve zvukové nahrávce. A můžete si to i vyzkoušet díky Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm – KLIK

Již zmiňovaná knížka ČEKÁNÍ NA VÁNOCE s Luckou, Jendou a Martínkem od Andrey Popprové v rámci příběhu malé holčičky Lucky, jejich dvou brášků, a tajemné kočky Tečky přibližuje legendy a obyčeje, které se váží k adventu, a nabízí recepty na tradiční pečivo, návody na výrobu různých ozdůbek a spoustu úkolů k řešení. Kniha plná receptů, návodů a hříček na vánoční čas. Ilustrátorka, kterou děti dobře znají z časopisu Sluníčko, vytvořila pro děti a jejich rodiče barevnou, nádherně ilustrovanou knížku, s kterou mohou strávit celé vánoční, ale i předvánoční období.

Vianočné rozprávnie- Sv. Lucia

A dnešní koledou je Já bych rád k Betlému

Leave a Reply

Your email address will not be published.