27. února – Mezinárodní den ledních medvědů

27. února – Mezinárodní den ledních medvědů

Medvěd lední, též označován jako polární medvěd, získal pro svou slávu 27. únor, známý jako Mezinárodní den ledních medvědů. Ten nám má připomenout, že i tato šelma se dostala na seznam ohrožených druhů, a to ne kvůli lovcům a pytlákům, ale kvůli globálnímu oteplování, které zapříčiňuje tání ledovců, přirozeného domova polárních medvědů.

Odhaduje se, že v současnosti žije na světě pouhých zhruba 25.000 ledních medvědů.

Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech územích jsou chráněni a jejich lov podléhá kontrole. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je od roku 2006, v roce 2008 a po poslední uvedené studii z roku 2015 vede jako zranitelný druh, a to především na základě nejisté budoucnosti s ohledem na možné či už působící hrozby způsobené člověkem nebo vzniklé v důsledku ekologických změn.

Dalším důvodem ohrožení ledních medvědů je komerční lov. Lední medvědi jsou loveni pro svou kůži, maso a orgány, které se používají v tradiční medicíně. Navíc některé populace ledních medvědů jsou také ohroženy těžbou ropy a zemního plynu v arktických oblastech, kde žijí.

Je důležité, abychom se všichni zamysleli nad svým dopadem na životní prostředí a začali konat kroky k ochraně ledních medvědů (i dalších ohrožených druhů). Podporujme záhranné programy a vytvářejme politiky a praktiky, které podporují udržitelnost, zmírnění klimatické změny a především ochranu arktických ekosystémů, na kterých jsou lední medvědi zcela závislí…

My jsme se celými polárními oblastmi zabývali v lednu. Zjišťovali jsme, co jsou to polární oblasti? Proč polární? Kde vlastně Arktida a Antarktida leží? Proč se Antarktida jmenuje Antarktida? Proč je jedna z nic světadíl a druhá ne? Na území kolika států se rozkládá Arktida? Komu patří Antarktida? Kdo jsou Eskymáci či Inuité? Proč společně nežijí tučňáci a lední medvědi? Co jsou to kry a  ledovce? Co je polární záře, polární den a noc? Proč dochází k odtávání ledovců? Co jsou vlastně klimatické změny?

Bohužel nám tuto zimu ani jednou nesněžilo, takže na stavění iglú nedošlo. I tak jsme si téma užili s aktivitami a četbou.

Stela a 16 huskyů – Tereza Pařízková (Pikola)

Stela a 16 huskyů byla jasná volba při poslední objednávce knížek z ČR. Už máme i audioknihu ☺️ I naše Snowy se tváří spokojeně ❤️
Jde o příběh desetitelé Stely a jednoho velkého psího závodu, který její rodinu zavede z Osmihorek až na Aljašku. Stela žije s tátou a dědou Baltazarem v horách, a i když je velkou obdivovatelkou Jacka Londona, netuší, že se do krajiny zlaté horečky sama brzy podívá. Její tatínek je totiž mašér a se svým spřežením se rozhodne pokořit tu nejnebezpečnější závodní trať na světě. Vyprávění holčičky Stely o její rodině – lidské i té psí, je věnován dětem od 7 let a všem dobrodružným duším.


ČasopisHRANA-HRAna eskymáky

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.